9 maja odbyły się warsztaty motywująco-wspierające dla uczniów
i nauczycieli, prowadzone przez psychoterapeutów i interwentów kryzysowych z fundacji „Innopolis”, pana Tomasza Bilickiego i Krzysztofa Durnasia. Uczniowie w każdej klasie z osobna pracowali nad następującymi obszarami: kl. IV-VI -wartości, tolerancja, poglądy; kl. VII-VIII- rozwijanie zainteresowań, wartości, korzystanie
z pomocy kiedy, jak i gdzie?
Pogadanki z uczniami prowadzili również pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Krasnymstawie na temat: „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” oraz „Profilaktyka antynikotynowa, antyalkoholowa, dopalaczy i innych środków psychoaktywnych”.
Kulminacja a zarazem podsumowanie działań profilaktycznych odbyło w dniach 21 i 22 czerwca. Wówczas
w organizowane były konkursy, quizy oraz warsztaty dla uczniów wszystkich grup wiekowych pod hasłem: „Bezpieczne wakacje”. Uczniowie i nauczyciele realizowali także projekt edukacyjny UNICEF, pt. „eMOCje
w Głowie”, rekomendowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Zgodnie z propozycją KO przeprowadzono również pogadanki dotyczące bezpieczeństwa i nietykalności cielesnej dzieci i młodzieży.
Szkolne Dni Profilaktyki uświetnili znakomici goście tj. specjalistka profilaktyki i pracy z nieletnimi podkom. Anna Podgórska z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, jakie w szczególności należy przestrzegać podczas wakacji i letniego wypoczynku.
Kontynuując tematykę bezpieczeństwa na drogach publicznych przeprowadzono: praktyczny egzamin na kartę rowerową dla uczniów kl. IV.
Następnym bardzo ciekawym punktem programu było przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów kl. V pt: „Wilk i Zając czyli jak się można dogadać” pod opieką Pani Magdaleny Sobieszczuk, wychowawczyni klasy. Dzieci w przyjazny i barwny sposób zapoznały się z metodą i znaczeniem „mediacji” w rozwiązywaniu konfliktów.
Kolejnymi zacnymi gośćmi byli strażacy z OSP w Kraśniczynie. Tym razem wszyscy członkowie społeczności szkolnej mogli w praktyce przećwiczyć „ próbną ewakuację”. Po przećwiczeniu zasad bezpieczeństwa odbyły się „Pokazy strażackie”.
Szkolne Dni Profilaktyki zakończyły się rozgrywkami sportowymi
w piłkę nożną pomiędzy uczniami kl. IV-VI.
Działania profilaktyczne oraz zakup materiałów i nagród dokonano ze środków finansowych pozyskanych
z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.