Wycieczka do Krakowa i Zalipia
W dniach 03 – 04.11.2022 roku 33 uczniów z klas V, VI, VII oraz VIII wybrało się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Zalipia. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, o które ubiegała się nauczycielka geografii p. E. Jasina w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę” (wycieczka otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 9990,00 złotych).
Zwiedzanie zaczęliśmy od słonecznego Krakowa – miasta o ciekawej historii i wspaniałych zabytkach. Pani przewodnik opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski związanych z tym miastem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Zamek Królewski, Państwowe Zbiory Sztuki. W trakcie wycieczki można było podziwiać m.in. wnętrze Katedry Wawelskiej, potężny Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, zionącego ogniem Smoka Wawelskiego. Spacer ulicą Kanoniczną z przystankiem pod Oknem Papieskim doprowadził nas do Rynku Głównego, gdzie obejrzeliśmy pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice oraz wnętrze Kościoła Mariackiego z wyjątkowym ołtarzem Wita Stwosza. Przeszliśmy ulicą Floriańską do Bramy Floriańskiej, zobaczyliśmy Barbakan. Weszliśmy na Kopiec Kościuszki, skąd rozlegał się wspaniały widok na panoramę Krakowa. Główną atrakcją Kopca Kościuszki była multimedialna i interaktywna wystawa „Kościuszko bohater wciąż potrzebny”. Zaskakujący jest fakt, jak wiele nie wiedzieliśmy o przywódcy powstania z 1794 roku. Była to postać nietuzinkowa, człowiek wielu pasji i talentów, ceniony w Polsce i poza jej granicami. Z determinacją walczył z niesprawiedliwością oraz wyzyskiem, a wyrzekając się bogactwa i przekazując majątek na rzecz wyzwolenia niewolników, szczytne ideały wcielił w czyn.
Rajem dla pasjonatów lotnictwa, a tacy również znaleźli się wśród naszych uczniów, była wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Zalipiu. To niepowtarzalna w swoim rodzaju wieś, gdzie od kilku pokoleń pielęgnuje się i rozwija zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne.
Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu pn. „Poznaj Polskę” uatrakcyjniono proces edukacyjny młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wspomogło to realizację podstawy programowej dla szkoły podstawowej. Była to nauka oparta na praktycznym odkrywaniu śladów historii, zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności w praktycznym środowisku edukacyjnym. Opieka: p. E. Jasina, p. A Malinowska-Maniuk, p. W. Kędra.