OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w niedzielę, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w kolejnym tygodniu. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.
Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.
Jako pierwsi z trudną sztuką głośnego czytania zmierzyli się uczniowie klasy 8, którzy przygotowali własną interpretację wiersza „Okulary” Jana Brzechwy i wiersza „Kwoka” Juliana Tuwima. W poniedziałek 30 września odbyli tournee po wszystkich oddziałach przedszkolnych, prezentując efekty swojej pracy. Przedszkolakom bardzo podobał się występ starszych kolegów, o czym świadczyły uśmiechy na ustach i brawa.
Ósmoklasiści aktywnie włączyli się w tegoroczne obchody i czytali także fragmenty lektury A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, prezentując przy tym mural, starannie wykonany pod okiem polonistki – pani Magdaleny Sobieszczuk.
Drugiego października dzień głośnego czytania świętowały klasy 1 – 3. Na zajęciach czytelniczych wysłuchały wierszy Juliana Tuwima w interpretacji zaproszonych gości: pani Anny Mróz – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Kraśniczynie, pani Beaty Zadrąg – Dyrektor Biblioteki Gminnej i pani Celiny Czerniej – Dyrektor naszej Szkoły. Uczniowie brali czynny udział w czytaniu i wykonywali różne aktywności związane z prezentowanymi wierszami.
Wszystkie formy głośnego czytania bardzo spodobały się uczniom, więc mamy nadzieję spotkać się za rok na wspólnej czytelniczej uczcie.
Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym i dużym, do słuchania i snucia opowieści, bo, jak powiedział Kornel Makuszyński:
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który (…) życie napełnia światłem, a (…) serca wzruszeniem;
miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.”