Wycieczka edukacyjna w Bieszczady

W dniach 26–27 maja 2026 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce edukacyjnej w Bieszczady. Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy o przyrodzie i kulturze regionu w praktyce, aktywny wypoczynek oraz integracja uczniów. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Elżbieta Jasina (kierownik wycieczki), p. Monika Szałańska, p. Beata Krzak, p. Weronika Danielewicz oraz p. Wojciech Kędra.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Zamek w Krasiczynie- renesansowo- manierystyczną rezydencję z przełomu XVI w i XVII w, zbudowany przez Krasickich. Spacerowali po parku, którego początki są związane z budową zamku, współczesne rozplanowanie oraz układ kompozycji roślinnych i ich dobór park zawdzięcza nowym właścicielom od 1835 r. – Sapiechom. Następnie udali się do Soliny, gdzie uczestniczyli w rejsie po Jeziorze Solińskim oraz spacerowali tzw. „Bieszczadzkimi Krupówkami”. Drugi dzień przyniósł zupełnie inne emocje. Rano zameldowaliśmy się na stacji w Majdanie, skąd wyruszyła słynna Bieszczadzka Kolejka Leśna. Trasa do Balnicy wiodła przez dzikie, zalesione doliny tuż przy granicy ze Słowacją. Podczas postoju udaliśmy się na spacer poza granice naszego kraju. Mieliśmy również okazję skosztować miejscowych przysmaków, czyli wypieków z dodatkiem czosnku niedźwiedziego. Następnie odwiedziliśmy  Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach, gdzie dowiedzieliśmy się, co żyje, rośnie i pełza w Bieszczadach.  Z bliska zobaczyliśmy modele niedźwiedzi, wilków czy żubrów oraz poznaliśmy geologiczną historię tych gór.  

Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, pozwoliła na lepsze poznanie się nawzajem oraz rozwijanie wiedzy i pasji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i pozytywną atmosferę!